صافی کف پا: علت، عوارض و درمان با کفی سفارشی، ورزش و …

منظور از صافی کف پا این است که قوس بخش میانی کف پا وجود ندارد. قوس کف پا در نوزادان و نوپایان هنوز تشکیل نشده است و بنابراین صافی کف پا در این گروه عادی است. قوس معمول کف پا همگام با بزرگتر شدن کودک ایجاد می‌شود. با این حال قوس کف پای بعضی افراد شکل نمی‌گیرد و کف پای‌شان تا دوران بزرگسالی صاف می‌ماند. صافی کف پا غالباً بدون علامت است و باعث بروز عوارضی مانند درد نمی‌شود. اما متأسفانه برخی افراد به دلیل صافی کف پا دچار درد و ناراحتی پا می‌شوند. همچنین اورپرونیشن در افرادی که کف پای صاف دارند، بیشتر مشاهده می‌شود، اورپرونیشن نوعی الگوی راه رفتن است که با چرخش رو به داخل و بیش از حد پا همراه است. اورپرونیشن گاهی موجب پا درد می‌شود. اگر کف پای‌تان صاف است و از درد یا ناراحتی پا رنج می‌برید، بهتر است برای درمان به متخصص پا یا پدیاتریست مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره درباره‌‌ی فیزیوتراپی صافی کف پا و یا برای رزرو نوبت در مطب دکتر مهسا مظاهری متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با شماره تلفن‌های 03132330382 – 09398670202 تماس حاصل فرمایید.

علل صافی کف پا


به فضای بین استخوان مچ پا و پاشنه سینوس تارس گفته می‌شود. هم‌ترازی استخوان‌های مچ پا و پاشنه در پی از بین رفتن این فضا به هم می‌خورد و در نتیجه قوس کف پا صاف می‌شود. این عارضه همان صافی کف پا است.

عدم هم‌ترازی علت اصلی صافی کف پا است، اما عارضه‌های گوناگونی همچون اختلال عملکرد تاندون تیبیال (PTTD)، آسیب‌دیدگی، آرتریت و بیماری شارکو هستند که موجب این عدم هم‌ترازی می‌شوند. اختلال عملکرد تاندون تیبیال زمانی بروز می‌یابد که تاندون قرار گرفته بین ساق پا و استخوان‌های کف پا متورم شود یا آسیب ببیند. آسیب‌دیدگی رباط، آرتریت و بیماری شارکو نیز موجب عدم هم‌ترازی و صافی کف پا می‌شود. چون برخی بیماران دیابتی حس کف پا را از دست می‌دهند، ممکن است تا زمان شدید شدن صافی کف پا متوجه این مشکل نشوند.

علائم صافی کف پا


صافی کف پا غالباً بلافاصله موجب ناراحتی نمی‌شود و برخی افراد هرگز به دلیل این مشکل درد و ناراحتی را تجربه نمی‌کنند. با این حال اگر علائم ایجاد شود و دردناک گردد، راه رفتن برای بیمار سخت می‌شود و فشار و کشش بیش از حدی به کف پا و ساق پا وارد می‌شود. اورپرونیشن غالباً به التهاب پلانتار فاشیا، خار پاشنه، متاتارسالژی (درد زیر پنجه)، التهاب تاندون و یا انحراف شست پا دامن می‌زند. چون وقتی کف پا صاف می‌شود، پا رو به داخل می‌چرخد و موجب حالت اندامی نامناسب کل پا و کمر می‌شود، اورپرونیشن گاهی اوقات زانوها، مفصل‌های ران و حتی کمر را نیز درگیر می‌کند.

آیا می‌توان صافی کف پا را اصلاح کرد؟


صافی کف پا غالباً موجب بروز دیگر عارضه‌های کف پا مانند التهاب پلانتار فاشیا، انحراف شست پا، التهاب تاندون آشیل و درد جلوی ساق پا (شین اسپلینت) می‌شود. چون صافی کف پا برگشت‌پذیر نیست، بهترین کار برای پیشگیری از بروز علائم دردناک ناشی از صافی کف پا و دیگر عارضه‌های پا این است که از پا محافظت کنید و مراقب آن باشید. در ادامه با موثرترین روش‌ها برای محافظت و مراقبت از پا آشنا می‌شوید.

انجام ندادن بعضی فعالیت‌ها

بعضی فعالیت‌ها و شرایط ناگزیر موجب بروز مشکلات پا می‌شوند. اگر بدانید که از چه فعالیت‌هایی باید اجتناب کنید، می‌توانید از اختلالات بیشتر پا جلوگیری کنید. اگر کف پای‌تان صاف است، لازم است فعالیت‌های زیر را به حداقل برسانید یا از آن‌ها اجتناب کنید:

  • ورزش‌های پربرخورد مانند تنیس و بسکتبال
  • دویدن روی جاده یا دیگر سطوح سخت
  • پوشیدن کفش نامناسبی که کاملاً اندازه پا نباشد
  • مدیریت عارضه‌هایی مانند دیابت، چاقی و فشار خون بالا که به کف پا فشار می‌آورد

گرما درمانی و سرما درمانی

یخ گذاشتن روی قوس کف پا همراه با ماساژ دادن پا به کم شدن ورم رباط‌ها و کاهش درد کمک می‌کند. سعی کنید کیسه یخ را در پایان روز روی پا بگذارید، هر بار 20 دقیقه کیسه یخ را روی پا نگه دارید و سپس 20 دقیقه تا نوبت بعدی صبر کنید. گرما نیز برای تسکین درد مفید است. کمپرس گرم جریان خون را بهبود می‌دهد و تاندون‌های سفت کشیده شده در امتداد قوس کف پا را شل می‌کند.

ماساژ پا

التهاب پلانتار فاشیا و درد در ناحیه قوس کف پا جزء عوارض شایع صافی کف پا است. ماساژ دادن منظم کف پا رباط‌های ملتهب یا سفت کف پا را شل می‌کند. صبح‌ها پس از بیدار شدن از خواب و قبل از پایین آمدن از تخت بهترین زمان برای ماساژ دادن کف پا است.

استفاده از کفی

استفاده از کفی

صافی کف پا باعث می‌شود که مشکل چرخش شدید رو به داخل مچ پا را در هر قدم داشته باشید. ارتز و کفی طبی حمایت کننده از قوس کف پا هر دو مشکل صافی کف پا و اورپرونیشن را اصلاح می‌کند. در ادامه با انواع کفی آشنا می‌شوید:

  • پد یا آستین حمایت کننده از قوس کف پا: پد و آستین حمایت کننده از قوس کف پا در هر قدمی که برمی‌دارید، از قوس کف پا حمایت و محافظت می‌کند. آستین نیمه پایینی کف پا را می‌پوشاند و پد زیر بخش میانی کف پا قرار داده می‌شود. چون آستین حجیم نیست، تقریباً با تمام کفش‌ها می‌توانید از آستین کف پا استفاده کنید.
  • کفی بدون نسخه آماده: کفی آماده و بدون نسخه را می‌توانید برای حمایت از کف پا و قوس کف پا از تمام داروخانه‌ها بخرید. کفی در اندازه‌های مختلف و برای عارضه‌های گوناگون کف پا عرضه می‌شود. اگر کف پای‌تان صاف است، کفی مخصوص اورپرونیشن یا صافی کف پا تهیه کنید.
  • ارتز سفارشی: ارتز سفارشی شامل کفی یا وسایل دیگری می‌شود که پدیاتریست مخصوص کف پای شما تهیه می‌کند. متخصص پا را معاینه می‌کند و سپس از آن قالب می‌گیرد. ارتز در جلسه بعدی به بیمار تحویل داده می‌شود و تأثیرگذاری و عملکرد آن در جلسات بعدی بررسی می‌شود. چون ارتز سفارشی گران است، بهتر است قبل از آن که برای یک ارتز سفارشی هزینه کنید، ابتدا ارتز آماده را امتحان کنید.

بستن مچ‌بند

مچ‌بند مشکل صافی کف پا را اصلاح نمی‌کند، اما میزان چرخش رو به داخل مچ پا را در هر گام کمتر می‌کند. مفاصل پایین‌تنه برای جبران صافی کف پا تحت فشار قرار می‌گیرند و به همین دلیل دچار درد مچ پا، زانو و مفاصل دیگر می‌شوید. استفاده از بریس یا مچ‌بند، مفصل مچ پا را پایدار و از آسیب دیدن آن جلوگیری می‌کند.

داروهای مسکن

صافی کف پا می‌تواند باعث درد و التهاب کف پا شود. مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن برای به حداقل رساندن درد و ورم توصیه می‌شود. پس از آرام شدن درد می‌توانید فعالیت‌های روزمره‌تان را ادامه بدهید، اما چون مسکن از پیشرفت کردن مشکل از بین رفتن قوس کف پا جلوگیری نمی‌کند، در کنار مصرف مسکن باید درمان‌های دیگر را نیز انجام بدهید. با پزشک معالج یا دکتر داروساز درباره انتخاب مسکنی که عوارض جانبی نامطلوب نداشته باشد، مشورت کنید.

تمرین‌های تقویت کننده قوس کف پا

حرکات کششی و تمرین‌های کف پا، پایین پا، مچ پا و کف پا را تقویت می‌کند. صافی کف پا گاهی اوقات با کوتاهی تاندون آشیل همراه است، انجام دادن مداوم حرکات کششی به رفع این مشکل کمک می‌کند. اگر درد شدید دارید یا به راهنمایی نیاز دارید، برای آموزش حرکات اصلاحی و ورزش‌های خاص صافی کف پا به متخصص فیزیوتراپی مراجعه کنید. در ادامه با چند حرکت مفید برای صافی کف پا آشنا می‌شوید.

کشش پلانتار فاشیا

کشش پلانتار فاشیا تمرینی جهت تقویت قوس کف پا

پا را مقابل دیوار بگذارید و قوس کف پا و پاشنه را حتی‌الامکان صاف نگه دارید تا کشش را در پنجه احساس کنید. همچنین می‌توانید توپ تنیس یا غلتک فومی را برای حمایت از پا و راحتی بیشتر جلوی پا بگذارید. کشش را ده ثانیه حفظ کنید.

حرکت را در هر روز در سه یا چهار نوبت ده مرتبه‌ای انجام بدهید.

ماساژور غلتکی کف پا

ماساژور غلتکی کف پا

بنشینید و ماساژور غلتکی یا قوطی نوشابه یخ زده را به صورت خوابیده جلوی پا بگذارید. با سینه کف پا فشار متوسطی را به قوطی وارد کنید و سپس آن را به طرف پاشنه بغلتانید.

این حرکت علاوه بر آن که برای کشش کف پا مفید است، کف پا را ماساژ نیز می‌دهد و به رفع ناراحتی قوس کف پا کمک می‌کند.

بالا بردن پاشنه

بایستید و کف هر دو پا را صاف روی زمین بگذارید؛ برای حفظ تعادل می‌توانید از جایی کمک بگیرید. فقط روی سینه پا بالا بروید تا پاشنه‌ها از روی زمین بلند شوند. چند ثانیه در این حالت بمانید، سپس به آرامی پایین بیایید.

برای سخت‌تر کردن حرکت می‌توانید شیء کوچکی را بین دو مچ پا قرار بدهید و آن را حین بالا بردن پاشنه نگه دارید. این حرکت را هر روز در ده نوبت سه مرتبه‌ای انجام بدهید.

پابرهنه راه رفتن

پابرهنه راه رفتن جهت تقویت قوس کف پا

علاوه بر انجام دادن حرکات کششی و تمرین‌های فوق می‌توانید هر روز مدتی پا برهنه راه بروید؛ پا برهنه راه رفتن برای تقویت کف پا مفید است. پژوهش‌ها نشان داده است که پا برهنه راه رفتن عضلات، استخوان‌ها، تاندون‌ها و رباط‌های کف پا را تقویت می‌کند.

می‌توانید پا برهنه در پارک یا ساحل راه بروید یا حتی از تشک ماساژ پا برای تمرین دادن کف پا استفاده کنید.

جراحی برای اصلاح صافی کف پا


صافی کف پا به ندرت به درمان جراحی نیاز پیدا می‌کند. جراحی معمولاً برای آسیب‌های حادی توصیه می‌شود که با پارگی یا کشیدگی شدید تاندون همراه است. در این صورت ابتدا آزمایش‌هایی مانند رادیوگرافی یا MRI برای بررسی بهتر آسیب‌دیدگی انجام می‌شود. عمل جراحی به شرایط بیمار و نوع آسیب‌دیدگی بستگی دارد؛ در هر حال دوران نقاهت پس از جراحی طولانی است و به فیزیوتراپی نیاز دارد.

از بین بردن درد ناشی از صافی کف پا


برای کاهش احتمال صاف شدن کف پا یا آهسته کردن روند پیشرفت صافی کف پا می‌توانید چند کار انجام بدهید. در صورت ابتلا به دیابت، روماتیسم یا چاقی باید برای به حداقل رساندن اثرات این عارضه‌ها بر کف پا با پزشک مشورت کنید. از درمان‌های ساده‌ای مانند استفاده از کفی یا مصرف مسکن بهره بگیرید. جراحی نیز به ندرت ضرورت می‌یابد، اما اگر انجام شود روش فوق‌العاده‌ای برای از بین بردن درد و ایجاد قوس کف پای عادی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس و مشاوره