پی ار پی زانو (PRP): نحوه تزریق، کاربرد، مزایا و مراقبت‌ها

تزریق پی آر پی یا پلاسمای غنی از پلاکت به زانو به منظور درمان درد ناشی از آسیب‌دیدگی‌های زانو به کار برده می‌شود. آرتروز زانو یکی از شایـع‌ترین عارضـه‌هـای زانو اسـت که از پی آر پی زانو برای درمان آن استفاده می‌شود. این عارضه زمانی بروز می‌کند که بافت موجود در قسمت انتهای استخوان تخریب می‌شود. تزریق پی آر پی زانو همچنین برای درمان آسیب‌دیدگی‌های ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش ممکن است برای پیچ‌خوردگی، کشیدگی یا درد مزمن زانو به کار برده شود.

اگرچه به عقیده بسیاری از متخصصین تزریق پی آر پی زانو یک روش درمانی بسیار مؤثر محسوب می‌شود، برخی از افراد در ارتباط با تأثیر این روش در کاهش درد و کمک به روند بهبود تردید دارند. در این مقاله تمامی موارد مرتبط با پی آر پی زانو و نحوه عملکرد این روش درمانی شرح داده خواهند شد.

برای دریافت مشاوره درباره پی آر پی زانو و یا برای رزرو نوبت در مطب دکتر مهسا مظاهری متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با شماره تلفن‌های 03132330382 – 09398670202 تماس حاصل فرمایید.

پی آر پی زانو چیست؟


در روش پی آر پی زانو، پلاسمای غنی از پلاکت که حاوی فاکتورهای رشد می‌باشد به منظور ایجاد بافت جدید و کمک به روند بهبود در زانو تزریق می‌شود. پی آر پی زانو یک روش غیر تهاجمی و ایمن محسوب می‌شود. در مواقعی که دیگر روش‌های درمانی تاثیری در بهبود نداشته باشند، معمولاً استفاده از پی آر پی توصیه می‌شود.

نحوه تزریق پی آر پی زانو


 

نحوه تزریق پی آر پی زانو

پلاسمای غنی از پلاکت که به زانو تزریق می‌شود از بدن بیمار به دست می‌آید. در این روش سلول‌های خونی از پلاسما جدا شده، مقدار کل پلاکت‌ها افزایش داده شده و سپس مقادیر افزایش یافته پلاکت در پلاسما قرار داده می‌شود. معمولاً خون از بازوی بیمار گرفته می‌شود و سپس به منظور جداسازی گلبول‌های قرمز و سفید خون و همچنین پلاکت‌ها و پلاسما، خون گرفته شده از بیمار در سانتریفیوژ قرار داده می‌شود. سپس پلاسمای غنی از پلاکت در زانو تزریق شده و بیمار 10 تا 15 دقیقه پس از تزریق مرخص می‌شود.

برای مدت زمان کوتاهی پیش از تزریق پی آر پی زانو، بیمار بایستی از مصرف داروهای ضد التهابی بدون نیاز به نسخه پزشک مانند آسپیرین یا ناپروکسن خودداری کند. چرا که این داروها در عملکرد پلاکت تداخل ایجاد کرده و بر کارایی درمان تأثیر می‌گذارند.

مزایای تزریق پی آر پی در درمان آسیب‌دیدگی‌های زانو


مهم‌ترین مزیت پی آر پی زانو، کاهش میزان درد می‌باشد. البته این روش دارای مزایای بسیاری مانند بهبود عملکرد مفصل و ترمیم غضروف آسیب‌دیده می‌باشد.

به طور کلی مزایای تزریق پی آر پی شامل موارد زیر می‌باشند:

 • سبب کاهش درد و ورم زانو می‌شود.
 • در بازیابی عملکرد مفصل زانو مؤثر است.
 • پی آر پی حاوی فاکتورهای رشد و سیتوکین می‌باشد.
 • سبب محافظت در برابر آسیب‌دیدگی و عفونت می‌شود.
 • تزریق پی آر پی یک روش درمانی طبیعی و غیر تهاجمی محسوب می‌شود.
 • تزریق پی آر پی به بهبود رباط‌ها، عضلات، مفاصل و تاندون‌های آسیب‌دیده کمک می‌کند.

پلاسمای غنی از پلاکت همچنین در تسریع روند بازسازی عصبی مؤثر است.

کاربرد پی آر پی زانو


بر طبق تحقیقات انجام شده، پی آر پی زانو دارای کاربردهای مختلفی می‌باشد. از پی آر پی جهت درمان آسیب‌دیدگی‌های زیر استفاده می‌شود:

 • پارگی مینیسک: استفاده از روش تزریق پی آر پی به تنهایی سبب بهبود پارگی مینیسک نمی‌شود. ولی در زمان جراحی، وقتی که جراح مینیسک را با استفاده از بخیه ترمیم می‌کند، معمولاً از تزریق پی آر پی در اطراف ناحیه‌ ترمیم استفاده می‌شود. امکان دارد که پی آر پی در افزایش احتمال بهبود مینیسک پس از بخیه زدن مؤثر باشد.
 • آرتروز: آرتروز زمانی ایجاد می‌شود که غضروف استخوان‌ها تخریب شده و سبب ساییده شدن استخوان‌های مفصل به یکدیگر می‌شود. به منظور درمان معمولاً از تزریق اسید هیالورونیک و استروئید در مفصل جهت افزایش مایع اطراف استخوان‌ها استفاده می‌شود. ولی تزریق پی آر پی یک روش جایگزین و ایمن‌تر محسوب می‌شود که به کاهش درد کمک می‌کند.
 • آسیب‌دیدگی رباط زانو: تزریق پی آر پی برای بهبود آسیب‌دیدگی رباط جانبی داخلی بسیار مفید می‌باشد. آسیب‌دیدگی‌های رباط جانبی داخلی در بیشتر موارد پس از 2 تا 3 ماه به خودی خود بهبود پیدا می‌کنند. ولی این نوع آسیب‌ها در برخی از مواقع مزمن می‌شوند. در این حالت التهاب و ورم بیش از حد طبیعی طول می‌کشد. تزریق پی آر پی سبب افزایش سرعت بهبودی و کاهش التهاب مزمن می‌شود.
 • آسیب‌دیدگی‌های تاندون: تاندون‌ها رشته‌های ضخیم بافت هستند که استخوان‌ها را به هم متصل کرده و بهبود آن‌ها به زمان نیاز دارد. آسیب‌دیدگی‌هایی مانند التهاب تاندون کشکک زانو سبب بروز درد طولانی‌مدت می‌شوند. پی آر پی زانو را می‌توان برای درمان این نوع آسیب‌های مزمن مورد استفاده قرار داد.
 • آسیب‌های ورزشی: تزریق پی آر پی سبب افزایش سرعت بهبود آسیب‌هایی مانند پیچ‌خوردگی زانو یا کشیدگی عضلانی می‌شود.

مدت زمان بهبود پس از پی آر پی زانو چقدر طول می‌کشد؟


پس از پی آر پی زانو، امکان دارد مقداری ورم یا درد خفیف در ناحیه زانو ایجاد شود. با توجه به این که پی آر پی زانو به منظور تسریع روند بهبود و رشد بافت استفاده می‌شود در طول مدت زمان چند هفته پس از تزریق، تأثیر درمان به صورت تدریجی قابل مشاهده می‌باشد.

به طور کلی پی آر پی زانو برای تسکین درد زانو و افزایش سرعت بهبودی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با وجود این که امکان دارد در طول چند هفته پس از تزریق بیمار شاهد بهبودی اولیه باشد، تأثیر اصلی درمان شامل بازگشت به فعالیت‌های روزانه و همچنین شرکت در تمارین فیزیوتراپی و ورزش و کمک به درمان و بهبود بافت‌های آسیب‌دیده پیش از تشدید عارضه می‌باشد. به همین دلیل پی آر پی زانو برای عارضه‌های مزمنی مانند التهاب مفصل زانو و آرتروز زانو و همچنین به منظور کمک به تسریع روند بهبود آسیب‌های شدیدتری مانند شکستگی زانو یا پارگی تاندون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به این که زمان بهبود پس از پی آر پی زانو بسیار کوتاه است و روند درمان بی‌خطر محسوب می‌شود، امکان دارد پزشک استفاده از چند نوبت تزریق با فواصل زمانی 2 تا 3 هفته را به بیمار توصیه کند.

اقدامات مراقبتی پس از تزریق پی آر پی زانو

اقدامات مراقبتی پس از پی آر پی زانو شامل موارد زیر می‌باشند:

 • پس از پی آر پی زانو به مدت 24 تا 48 ساعت بایستی از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری شود.
 • جهت کاهش فشار وارد بر مفاصل بایستی از عصا، بریس و دیگر ابزارهای کمکی استفاده شود.
 • امکان دارد پزشک استفاده از برنامه فیزیوتراپی را به بیمار توصیه کند. در طول چند روز اول فیزیوتراپی تنها بایستی از تمارین و حرکات کششی ملایم استفاده شود.
 • 3 تا 4 هفته پس از پی آر پی زانو و در زمان بهبود مفاصل زانو، از حرکات مربوط به افزایش دامنه حرکتی و تمارین قدرتی و دیگر انواع ورزش مانند تردمیل و دوچرخه ثابت استفاده می‌شود.
 • پس از 4 هفته ادامه فعالیت‌هایی مانند تمرین با وزنه، دویدن یا پیاده‌روی سریع امکان‌پذیر می‌باشد.
 • امکان دارد استفاده از یخ به تعداد چند مرتبه در روز در ناحیه زانو برای مدت 10 تا 20 دقیقه، از جانب پزشک توصیه شود.
 • بیمار می‌تواند تحت نظارت پزشک از کمپرس گرم جهت رفع زانودرد شدید استفاده کند (تا زمانی که این روش سبب تشدید درد نشود).
 • در صورت وجود درد پس از پی آر پی زانو، بیمار می‌تواند طبق تشخیص پزشک از استامینوفن (تایلنول) استفاده کند، ولی میزان مصرف آن بایستی تا 4000 میلی‌گرم (یا کمتر) در روز محدود شود.
 • استفاده متناوب از پک سرد یا گرم به تسریع روند بهبود و کاهش درد کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس و مشاوره